Przejdź do treści

Klasyfikacja towarów i usług. Dlaczego muszę ją znać?

Jeśli chcesz samodzielnie zarejestrować znak towarowy swojej firmy musisz koniecznie wiedzieć czym jest tajemnicza klasyfikacja towarów i usług (klasyfikacja nicejska). Bez tej wiedzy nie zarejestrujesz skutecznie swojego znaku! A nawet jeśli zarejestrujesz… może on nie być wcale chroniony.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam Cię do lektury!

Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług

Inaczej nazywając klasyfikacja nicejska – jest sercem Twojego znaku! Jest jedną z jego najistotniejszych części, ponieważ jej złe dobranie może doprowadzić do osłabienia „mocy” Twojego znaku lub praktycznie pozbawić go ochrony (pomimo jego rejestracji).

Rejestracja znaku towarowego daje monopol na jego używanie. Ale nie jest to (wbrew obiegowej opinii) monopol absolutny.

To nie działa w ten sposób, że:

Wymyśliłem/am nazwę marki -> zastrzegam ją jako znak słowny -> nikt nigdzie nie może tego słowa (oprócz mnie) używać.

A jak jest na prawdę?

Zastrzeżony znak towarowy podlega pewnym ograniczeniom.

Po pierwsze terytorialnym (na jakim terytorium go zastrzegliśmy, czy jest to tylko terytorium samej Rzeczypospolitej Polskiej czy może Unii Europejskiej? itd.)

Po drugie – ochrona zarejestrowanego znaku towarowego trwa 10 lat. Jeśli tej ochrony nie odnowimy (ponowna opłata), ochrona wygasa.

Po trzecie – rodzaj znaku. Jeśli mamy zastrzeżony np. znak graficzny to dokładnie tylko to chronimy. GRAFIKĘ.

Po czwarte – znak chronimy w zakresie towarów lub usług, które wybraliśmy przy jego zgłaszaniu.

Towary lub usługi wybieramy właśnie z naszej tytułowej klasyfikacji towarów i usług (klasyfikacji nicejskiej), która obecnie składa się z 34 rodzajów towarów i 11 rodzajów usług.

Przykładowo, jeśli jesteśmy marką produkującą obuwie i chcemy zastrzec np. słowo oznaczające naszą autorską kolekcję butów prawdopodobnie zastrzeżemy je w klasie 25, która dotyczy między innymi obuwia. Ale czy będzie ono chronione w klasie 24 dotyczącej między innymi tkanin? Nie. (oczywiście o ile tego nie wskazaliśmy w zgłoszeniu).

Wybierając klasy i rodzaje towarów lub usług, w ramach których zastrzegamy nasz znak towarowy musimy niejako znaleźć złoty środek. Ani zbyt mała ilość rodzajów np. towarów lub usług nie jest dobra ani zbyt duża.

Dlaczego? Zbyt mała ilość rodzajów towarów nie pozwala w pełni chronić naszego znaku. Zbyt duża ilość jest również niepożądana ponieważ znaku trzeba w danej klasie używać! Inaczej grozi nam ryzyko, że konkurencja będzie chciała wygasić nasze prawo do niego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o znakach towarowych?

Przeczytaj koniecznie!

Co to jest znak towarowy?

Dlaczego warto rejestrować znak towarowy?

Przeszkody w rejestracji znaku towarowego

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji Twojego znaku towarowego, napisz do mnie! Przyjrzę się wnikliwie Twojej sprawie i zobaczmy co możemy razem zdziałać!